Çay Ağacı Yağı Cilde Nasıl Yardımcı Olur ?

Çay Ağacı Yağı Cilde Nasıl Yardımcı Olur ?

Çay ağacı yağı, cilt için birçok faydası olan esansiyel bir yağdır. Bu yazıda Çay Ağacı yağının cilde nasıl yardımcı olur konusunu anlatmaya çalışacağız. Çay Ağacı Yağı Geleneksel tedavilere bir alternatiftir.

Çay ağacı yağı, cildi, tırnakları ve saçı etkileyen durumları ve semptomları tedavi etmek için kullanılabilir. Aynı zamanda deodorant, böcek kovucu veya gargara olarak da kullanılabilir. Topikal olarak kullanıldığında, çay ağacı yağı belirli cilt koşullarını tedavi edebilir veya cildinizin genel görünümünü iyileştirebilir ve güzelleştirebilir.

CİLT İÇİN FAYDALARI NELERDİR ?

Çay ağacı yağı, çok çeşitli cilt sorunlarını yatıştırıp iyileştirerek sağlıklı bir cilt yapısına kavuşmanızda oldukça etkilidir.

Birkaç önlemle çay ağacı yağı kullanın:Çay ağacı yağını doğrudan cilde uygulamak yerine; zeytinyağı, hindistancevizi yağı veya badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltmek önemlidir.

Her 1 ila 2 damla çay ağacı yağı için 12 damla taşıyıcı yağ ekleyin.

Ayrıca, göz çevresinde çay ağacı yağı kullanırken dikkatli olun. Fazla kullanımda, kızarıklığa ve tahrişe neden olabilir.

Çay ağacı yağı kullanmadan önce, cildinizin çay ağacı yağına tepki vermediğinden emin olmak için mutlaka bir yama testi yapın.

ÇAY AĞACI YAĞINI HANGİ HASTALIKLAR İÇİN NASIL KULLANABİLİRSİNİZ ?

Kuru cilt ve Egzama

Çay ağacı yağı , kaşıntı ve tahrişi azaltarak kuru cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir . Ayrıca genel egzama tedavisinde tavsiye edilen  çinko oksit ve klobetazon bütirat kremlerinden daha etkili bir çözüm sunmaktadır.

Nasıl kullanılır: Birkaç damla çay ağacı yağını az miktarda nemlendirici veya taşıyıcı yağa karıştırın . Bu karışımı, duştan çıktıktan hemen sonra ve günde en az bir kez etkilenen bölgelere uygulayın.

Yağlı cilt

Çay ağacı yağının antiseptik özellikleri, yağlı ciltlerle savaşma yeteneğine katkıda bulunabilir . 2016 yılında yapılan bir çalışmada , 30 gün boyunca çay ağacı yağı içeren bir güneş koruyucu kullanan katılımcıların yağlılıkta iyileşme gösterdiği gözlemlendi.

Nasıl kullanılır: Nemlendiricinize veya güneş koruyucunuza birkaç damla çay ağacı yağı karıştırın. Bir maske yapmak için bentonit kile iki damla çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz.

Kaşınan cilt

Çay ağacı yağının anti-enflamatuar özellikleri, kaşıntılı cildin rahatsızlığını gidermede yararlıdır . Cildi yatıştırır ve kaşıntılı cilde neden olan enfeksiyonların hızla iyileşmesine yardımcı olur.

2012 yılında yapılan bir araştırmada çay ağacı yağının kaşıntılı göz kapaklarındaki kaşıntıları azaltmada etkili olduğunu ortaya koydu. Katılımcıların göz kapaklarına yüzde 5 çay ağacı yağı içeren bir merhem masaj yapıldı. 24 katılımcının 16'sı kaşıntılarını tamamen ortadan kaldırdı. Diğer sekiz kişi (muhtemelen cilt yapısına uyumsuzluk yada alerjik durumlardan dolayı) kaşıntılar tamamen geçmedi.

Nasıl kullanılır: Birkaç damla çay ağacı yağını bir nemlendiriciye veya taşıyıcı yağa karıştırın ve günde birkaç kez cildinize uygulayın.

İLTİHAP İÇİN ÇAY AĞACI YAĞI 

Anti-inflamatuar çay ağacı yağı etkisi iltihaplı bölgeyi yatıştırmaya, ağrılı ve tahriş olmuş cildi rahatlatmaya yardımcı olur. Ayrıca kızarıklık ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Araştırmalar , ağaç yağının cildin nikele duyarlılığı nedeniyle iltihaplı cildi azalttığını desteklemektedir . Bu çalışmada ciltte saf çay ağacı yağı kullanılmıştır, ancak genellikle çay ağacı yağını cilde uygulamadan önce bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeniz önerilir.

Nasıl kullanılır: Bir taşıyıcı yağa veya nemlendiriciye 1 damla çay ağacı yağı ekleyin ve günde birkaç kez etkilenen bölgeye uygulayın.

Enfeksiyonlar, kesikler ve yaraların iyileşmesi için Çay ağacı yağı

Antibakteriyel özellikleri onu etkili bir yara iyileştirici olarak size tavsiye etmemiz için yeterli.

2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre , çay ağacı yağı bakterilerin neden olduğu yaraları iyileştirmeye yardımcı oluyor. Geleneksel tedaviye ek olarak çay ağacı yağı kullanan 10 kişiden dokuzu, yalnızca geleneksel tedaviye kıyasla iyileşme süresinde azalma göstermiştir.

Nasıl kullanılır: Yara olan bölgeye merhem kremiyle 1 damla çay ağacı yağı ekleyin ve gün boyunca belirtildiği gibi uygulayın.

Saç ve saç derisi bakımı için Çay Ağacı Yağı

Saç derisini yıpratan kimyasallar ve ölü cilt hücrelerini onarmak için ayrıca kepek tedavisinde çay ağacı yağı kullanabilirsiniz . Çay ağacı yağının saçınızda kullanılması, sağlıklı ve nemli kalmasına yardımcı olarak saçınızın büyümesine yardımcı olur.

Nasıl kullanılır: Saçınıza ve saç derinize bir çay ağacı yağı ve taşıyıcı yağ karışımı uygulayın. Saçınızda 20 dakika bekletin. Sonra yüzde 5 çay ağacı yağı içeren bir çay ağacı yağı şampuanı kullanın. Durulamadan önce saç derinize ve saçınıza birkaç dakika masaj yapın. Ardından çay ağacı yağı kremi uygulayın.

Çay ağacı yağı şampuanları ve saç kremlerini mutlaka deneyin.

AKNE TEDAVİSİNDE ÇAY AĞACI YAĞI

Çay ağacı yağı, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle akne tedavisinde popüler bir seçimdir . Kızarıklığı, şişmeyi ve iltihabı sakinleştirir. Akne izlerini önlemeye ve azaltmaya bile yardımcı olabilir, size pürüzsüz ve temiz bir cilt bırakır.

Nasıl kullanılır: 3 damla çay ağacı yağını bir miktar cadı fındığı içinde seyreltin . Gün boyunca belli aralıklarla kullanın. Çay ağacı yağı içeren bir yüz yıkama, nemlendirici ve leke tedavisi de kullanabilirsiniz.

SEDEF HASTALIĞINDA ÇAY AĞACI YAĞI KULLANIMI

Sedef hastalığı için çay ağacı yağı kullanımını destekleyen bilimsel araştırmalar bulunmamaktadır. Bununla birlikte, anekdot kanıtları, çay ağacı yağının, bağışıklık sistemini arttırırken enfeksiyon ve iltihaplanma gibi sedef hastalığı semptomlarının tedavisinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

Nasıl kullanılır: 1-2 damla çay ağacı yağını az miktarda taşıyıcı yağla seyreltin. Etkilenen bölgeye günde birkaç kez yavaşça uygulayın.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ