Florür nedir ? Faydaları ve zararları nelerdir ? Florüre dair bilgiler

Florür nedir ? Faydaları ve zararları nelerdir ? Florüre dair bilgiler

Bu yazımızda “Florür nedir ve Florür’ün zararları nelerdir ?” konusunu işleyeceğiz. Florür’ün yararlı olduğu durumlarda mevcut onlara da değineceğiz. Tüm bunlardan sonra Florür hakkında kapsamlı bir değerlendirme yapacağız.

FLORÜR NEDİR ?

Florür, nötr haldeki flor atomunun, bir elektron alarak iyon haline geçtiğinde aldığı isimdir. F− olarak gösterilir. Bu iyona başka bir unsur yapıştırılır. Florür iyonu içeren maddelere de verilen bir isimdir. Bir iyon olduğundan dolayı, kendi başına doğada yer almaz; ancak bir çözeltide karşı iyonu ile yer alabilir.

Florür bir mineraldir arkadaşlar. Florür toprakta, suda ve gıdalarda doğal olarak bulunur. Ayrıca içme suyu, diş macunu, ağız gargaraları ve çeşitli kimyasal ürünler için sentetik olarak üretilmektedir. Güney Asya, Doğu Akdeniz ve Afrika'da içilebilecek suların içerisinde Yüksek oranda doğal olarak Florür bulunur.

İlk olarak şunu belirtmekte fayda görüyorum. Geçmişten günümüze uzun soluklu bir tartışmanın konusu Florür. Dünya üzerinde pek çok kuruluş, Diş Hekimi bu konuda tartışmalara devam ediyorlar. Bir kesim Florür faydalıdır derken diğer kesim zararlıdır diyor.  Özüne baktığımızda Florür; az miktarda ve gereği gibi kullanıldığında faydalı olduğunu kanıtlanmış fakat sürekli kullanımda vücutta kalıcı bir mineral olması, aynı zamanda  vücuttan atılmasının epey zor olması keza aşırı kullanım halinde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açması gibi etkenlerle de zararlı etkileri tespit edilmiş bir mineral..

Bu konuda ; Türk Pedodontoloji Derneği’nin yaptığı açıklama çok önemli. Bu açıklamada deniyor ki:

“Diş yüzeylerine yüzeysel olarak uygulanan az miktardaki florürün ağız diş sağlığının korunması ve sürdürülmesini sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, günümüzde tıpta ve kozmetik alanında kullanılan tüm kimyasal maddelerde olduğu gibi sistemik olarak optimalden fazla miktarda alınan florürün toksik ve istenmeyen yan etkileri bulunduğu da iyi bilinmektedir.”

FLORÜRÜN ZARARLARI NELERDİR ?

florur-zararlari-huncalife.site

1- Florürün vücutta birikme özelliği var. Aşırı alındığı zaman florürün % 40-50’si vücutta özellikle kemiklerde ve beyinde birikiyor ve “florozis” denilen toksikasyona neden olabiliyor.

2- Florür beyinde biriktiğine, davranış değişikliklerine, IQ düşüklüklerine yol açabiliyor.

3- Florürün belirli bir düzeyin üzerinde alınması, tiroit hormonunda azalmaya yol açabilir.

4- Florür kemiklerde biriktiğinde, “skeletal florozis” adı verilen romatizma benzeri bir rahatsızlık ortaya çıkıyor. Erişkinlerde florürün kemikte birikimi % 10 civarındayken çocuklarda % 50’ye çıkabiliyor.

FLORÜR NÖROLOJİK SORUNLARA YOL AÇIYOR

2014 yılında, florür, çocuk gelişimi için tehlikeli olabilecek kurşun, arsenik, tolüen ve metilmercury dahil olmak üzere benzer 10 endüstriyel kimyasal ile birlikte nörotoksin olarak belgelenmiştir .

2017 Yılında yapılan bir araştırmada Doğum öncesi Florürlü ürün kullanımlarına göre 299 Kadın üzerinde bir dizi araştırma yapıldı. Araştırma uzun soluklu ve geniş çaplı bir araştırmaydı. Bilişsel yetenekler noktasında IQ testi uygulanan 4 Yaş, 6-12 Yaş arası çocuklarda Florür düzeyinin yüksekliğinin IQ testlerinde düşüklükle ilişkisini ortaya koydular.

Bahse konu araştırmayla ilgili detaylı İngilizce içeriğe buradaki linkten ulaşabilirsiniz.
https://ehp.niehs.nih.gov/doi/10.1289/ehp655

FLORÜR BAŞKA HANGİ SAĞLIK SORUNLARINA YOL AÇIYOR ?

Uluslararası İlaç ve Toksikoloji Derneği'ne (IAOMT) göre, ürünlere eklenen florür’e karşı kampanya yürüten bir kuruluş florür kullanımının aşağıda verdiğimiz sağlık sorunlarına da yol açtığını açıklamıştır :

  • Sivilce ve diğer Cilt sorunları

  • Yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği gibi kardiyovasküler problemler

  • Bayanlarda düşük doğurganlık ve erken ergenlik gibi üreme ve cinsel rahatsızlık olarak belirtilen sorunları

  • Tiroid bozukluğu

  • Kemik kanseri, osteoartrit, ve temporomandibular eklem bozukluğu (TMJ) gibi eklemleri ve kemikleri etkileyen durumlar

FLÖRÜRÜN YARARLARI

1- Florür etkili bir mikrop öldürücü. Türk Pedodonti Derneği ve Türk Diş Hekimleri Birliği’nin açıklamasına göre, florürlü diş macunuyla düzenli olarak dişlerin fırçalanması, dişler üzerindeki mikrobiyal plağın uzaklaştırılmasını sağlıyor.

2- Florür, bakteriyel enzim aktivitesine müdahale ederek, ağızda asit üretimini azaltıyor, bakterilerin gelişmesini engelliyor. Diş minesini asit ataklarına karşı daha dirençli hale getiriyor.

3- Florür diş eti hastalıklarında da koruyucu. Kullanılmadığı zaman diş etlerindeki çekilme, diş köklerinde bakterilerin tutunması ve çürüklere sebep olabiliyor.

4- Florür vücudun dayanıklı kemik ve diş dokusu için gerek duyduğu kalsiyumu destekliyor. Yeterli miktarda florür alımı, osteoporozun önlenmesini sağlıyor.

NE YAPMALIYIZ ?

1- Günde 2 kez diş fırçalamayı ihmal etmeyin.

2- Aşırı miktarda olmadıkça günde 2 kez florürlü veya tercihinize göre Florürsüz diş macunuyla mutlaka dişlerinizi fırçalayın. Diş çürükleri ve ağız hijyeni açısından çok önemli. (Huncalife diş macunlarımızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.)

3- Aşırı miktarda florürlü diş macunları kullanan kişilerde sistemik olmasa da “dental fluorosis” vakaları görüldüğü unutulmamalıdır.

4- Çocukların 3 yaşından itibaren dişlerinin fırçalanması öneriliyor. Çocuk çok küçük miktarda florür içermeyen diş macunu kullanabilir.

5- Diş macunları ve florürlü diş gargaralarını çocukların erişemeyeceği bir yerde muhafaza edin.

Yazımızı sonlandırırken Huncalife tarafından üretilen Helal Sertifikalı ve doğal-bitkisel Diş Macunlarımızı kısaca tanıtalım. Dilerseniz bizimle hemen iletişime geçip kapıda ödemeli sipariş verebilir, dilerseniz üye olup kendi hesabınızla ürünleri indirim fırsatlarıyla birlikte satın alabilirsiniz.

Naturilies Aloe Vera Özlü Dis Macunu Naturilies Misvak Ozlu Koruyucu Dis Macunu

Naturilies Cilek Aromali Cocuk Dis Macununaneli-dis-macunu-huncalife

huncalife-siparishuncalife-uye-ol

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ