Helal Sertifikası veya Helal Belgesi nedir ? Helal Sertifikası ne anlama gelir ?

Helal Sertifikası veya Helal Belgesi nedir ? Helal Sertifikası ne anlama gelir ?

Helal Sertifikası nedir ? sorusu son dönemlerde Helal Belgesli ve Helal Sertifikalı ürün etiketlerinin çoğalmasıyla daha çok sorgulanır hale geldi. Bizde yazımızda Helal Sertifikası veya Helal Belgesi nedir ? Helal Sertifikası ne anlama gelir ? Bir ürün üzerinde yer alan Helal Sertifikalı etiketine anlama gelir konularını tüketici odaklı olarak anlatmaya çalışacağız. Zira birde işin üretici kısmı var. Helal Sertifikası nasıl alınır ? bizim yazımızın konusu değildir. Bizler tıpkı bizim ve sizin gibi son kullanıcı olanlara yani tüketicilere Helal Sertifikasını ve bu sertifikanın önemini anlatmaya çalışacağız özetle...

HELAL SERTİFİKASI NEDİR ?

Helal sertifikası alanında uzman ve tarafsız bir kurumun, üretimde kullanılan hammaddeleri kontrol etmesi, üretimi denetlemesi, üretim sırasında kabul edilen hammaddelerin kontrolünü yapması ve helal gıda sertifikasının kriterlerine uygunluğunu tesbit edip, Helal Sertifikası kriterlerine uygunsa ürüne verilen sertifikadır. Büyük çoğunluğu Müslüman bir ülkede yaşadığımız için sanırım Helal kelimesinin ne anlama geldiğini anlatmamıza gerek yok. Facebook sayfamızda Ürünlerimiz Helal Sertifikalıdır şeklinde yaptığımız paylaşıma bir kullanıcı "Ne yani diğer firmaların ürünleri Haram mı ?" diyerek tepki vermişti. Üst kısımda anlattığımız konu tam olarak anlaşılırsa aslında bu kullanıcının yaptığı yorumun yersiz olduğu ortaya çıkacaktır. Çünkü ne Huncalife Firmasının ne de başka Helal Sertifikalı ürün ve Gıdalar üreten firmaların böyle bir iddiası yoktur ve olamazda. Bakın bizim ürünlerimiz Helal diğerleri haram gibi bir yaklaşım asla kabul edilemez. Çünkü diğer firmalar henüz böyle bir sertifika almak için başvuruda bulunmamış olabilirler. Ancak ne olur bir firma ürünleri ve üretim süreci değerlendirilir ve islami kriterlere uygun olmayan hammaddelerin üretimde kullanıldığı tespit edilir. İşte o zaman böyle bir söz söylenebilir. 

HELAL SERTİFİKALI KOZMETİK ÜRÜNLERİ

Helal Sertifikası ile ilgili üst kısımda yaptığımız tanım tüm ürün ve gıda grupları için geçerlidir. Fakat biz Helal Sertifikalı Kozmetik Ürünlerinden bahsedeceğiz. Arama motorlarında Helal Sertifikalı ürünlere, Helal Belgeli Firmalara bir rağbetin olduğu ve bu yöndeki aramaların son dönemlerde gittikçe arttığını görmekteyiz. Çünkü tüketici eski tüketici değil. Bilgiye daha kolay ulaşılıyor. Üretim süreçleri şeffaflaşıyor. Ve firmalar tüketicilerin arzu ve taleplerine göre üretim sürecini şekillendiriyor. Hal böyle olunca Büyük-Küçük çoğu firma Helal Sertifikası alma yoluna gidiyor ve ürünlerin içeriği bu yönde şekillenmeye başlıyor. Biz Müslüman olarak biliyoruz ki Allah bir şeyi haram kılmışsa o mutlaka insan sağlığına zararlıdır. Dahası Rabbimiz bize şüpheli şeylerden kaçınmamızı da emrediyor. Madem biz bu ürünleri para vererek ve seçici davranarak alıyoruz neden Helal Sertifkası olan firmalardan güvenle almak yerine niçin sırf markası var diye sırf televizyonda reklamları dönüyor diye içeriğini bilmediğimiz, sağlığımıza zararlı ve dinimizce uygun olmayacak veya şüpheli ürünleri satın alalım ? 

Biz eşimle birlikte Huncalife ürünlerini kullanıyoruz. Çünkü daha önce anlattığımız gibi Yerli Sermaye ile kurulmuş, 70 yıllık köklü bir firma ve ürünleri Helal Sertifikalı. İçimiz rahat bir şekilde ve aracılara ekstra ücret ödemeden internet üzerinden sipariş vererek ürünleri kapımıza kadar getirtebiliyoruz.Dahası piyasada satılan ve daha önce farklı yazılarımızda anlattığımız kanserojen maddeler içeren şampuanları, kremleri, parfümleri, cilt ve vücut bakım ürünlerini, makyaj malzemelerini niçin evimize sokalım ?

Piyasada farklı markalarda elbet vardır Helal Sertifikasına sahip olan fakat biz Huncalife ürünlerini uzunca bir süredir kullanıyoruz ve son derece memnunuz. Çevremize, internet ortamında takipçilerimize tavsiye ettiğimiz ürünlerden muhteşem geri dönüşler alıyoruz ve huncalife ürünleriyle tanışanların artık çevresine de güvenle tavsiye ettiği ürünler kullandıklarını biliyoruz. 

Sizlerde Helal Sertifikalı huncalife ürünleriyle tanışmak veya bilgi almak isterseniz hemen alt kısımda bulunan yorum kısmından bize yazarak iletişime geçebilirsiniz. sorularınız varsa sorabilir veya görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Dilerseniz yine hemen alt kısımdan Whatsapp mesaj hattımızdan bize sormak istediklerinizi sorabilirsiniz.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ