Sodyum Laureth Sulfat (SLS) nedir zararları nelerdir ?

Sodyum Laureth Sulfat (SLS) nedir zararları nelerdir ?

SLS NEDİR ? SLS ZARARLARI NELERDİR ?

Huncalife ürünlerinde ve ürün tanıtımlarında sıklıkla kullandığımız Sls (Sodyum Lauryl Sülfat) içermez ifadesi dikkatinizi çekmiştir. Sls içermez ibaresini ve buna benzer  ifadeleri bir üründe gördüğümüz zaman aslında bilinçaltımız hemen bize bir uyarı verir. Demek ki zararlı bir madde ! Fakat günlük koşturmaca, yoğunluk, vakit darlığı, üşengeçlik gibi sebeplerle buna benzer uyarılara çoğu zaman aldırmayız, araştırma ihtiyacı duymayız. Kimimiz demek ki SLS zararlıymış öğrenmiş olduk der geçeriz, kimimiz hiç umursamadan zaten hangi kullandığımız ürün sağlıklı ki boş ver der sepetimize ürün atarken SLS içeriyor mu içermiyor mu önemsemeyiz bile…

SLS NEDİR ? SLS ‘NİN AÇILIMI NEDİR ? SLS’NİN ZARARLARI

Genel itibariyle araştırma yapmayı severim. SLS nedir ?konulu bu yazıya başlarken Google üzerinde yanda görebileceğiniz SLS aramasını yaptım. Bakalım ülkemizde SLS konusunda bir merak var mı ? Özellikle kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılan SLS hakkında ne tarz aramalar yapılmış diye. Aslında bu konuda duyarlı insanların olduğunu görmek beni sevindirdi. Gördüğünüz gibi Google’da SLS araması yapınca ilk sırada SLS nedir ? sorusunu soranlar, 3. sırada SLS içermeyen Şampuan arayanlar, 6. sırada SLS ‘nin açılımını merak edenler ve 10. sırada SLS ve Florür içermeyen Diş macunu arayanlar var. İnsanların kullandıkları ürünler konusunda duyarlı olması, firmaların minnacık yazılar içinde sakladığı vücudumuza ve sağlımıza zararlı maddelerin aslında ne olduğunu araştırması bence harika. Neyse kısa bir giriş kısmından sonra gelelim konu hakkında bilgi vermeye. Şunu baştan belirteyim yazıyı çok uzun tutup anlaşılmayacak terimlerle konuyu boğmak istemiyorum. bu sebeple kısa ve öz olarak anlatmaya çalışacağım.

SLS ‘NİN AÇILIMI NEDİR ?

SLS ‘nin açılımı Sodium Laurly Sulfate olmakla birlikte SLS bir çok kozmetik ürünün yapımında kullanılmaktadır. Genel olarak Diş macunu, şampuan, araba ve yer sabunları, nemlendiriciler, diş macunları, banyo köpükleri ve çözülebilir aspirinlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

SLS NASIL ZARAR VERİR ?

Çocuklar için oldukça zararlı olduğu belirtilen sls‘nin çocuklarda göz gelişimini önemli derecede engellediği ifade edilir. Bununla beraber derinin zarar görmesine neden olur ve saç dökülmesine de sebebiyet verir. Bu nedenle sls kullanılan şampuanların zararlı olduğu ortaya çıkıyor. Şampuanlarda köpürtücü olarak kullanılan SLS, bu nedenlerden dolayı saç derisine zarar veriyor.

Sls saçların katili olarak da bilinir. Sls’nin zararları arasında kişilerin en fazla karşılaştığı sorun saç dökülmesidir. Bir çok şampuanda etken madde olarak görev almaktadır. Aynı zamanda deterjanlarda da etken madde olarak görev alabilmektedir.  Özellikle sıvı sabunlarda köpürtme ajanı olarak SLS kullanılmaktadır. Bu sayede el ile teması çok sık olduğu için  zarar görme oranı da bir hayli yükselecektir.

SLS, orta tehlikeli olarak sınıflandırılmış ve tahriş edici bir maddedir. Dikkat ederseniz SLS ‘nin kullanıldığı ürünler hep cildimizle sıklıkla temas etmesi gereken ürünler. Şampuan kullanıyorsunuz ve 2 dakika gibi bir sürede derinize nüfuz ediyor. Diş macunu kullanıyorsunuz ama diş etinizle ve dudaklarınızla temas edip derinize nüfuz ediyor, banyo şampuanı ve el şampuanı kullanıyorsunuz daha temiz olabilmek için ama bu madde sizin vücudunuzu daha savunmasız bir hale getiriyor.

İşte tam burada şöyle bir soru aklımıza gelebilir. Peki bu kadar zararlı bir maddeyse niçin bu ürünlerde özellikle kullanılıyor ? Aslında bu sorunuzun cevabını yazımızı okurken muhtemelen çözmüş olmalısınız. Çünkü kullanıldığı ürünlere baktığımızda genel itibariyle hepsi köpüren ürünler. Genel itibariyle özellikle reklamlarla oluşturulmuş ve bilinçaltımıza işlenmiş bir olgu var. Ne kadar çok köpük varsa o kadar kaliteli ve iyi ürün. Şayet köpürmüyorsa o ürün yeterince iyi değil. Evet çoğumuz böyle düşünüyoruz değil mi ? Bu algı öyle bir algı ki; bu köpüklerin insanı rahatlatan bir yanı bile var belkide. Fakat artık biz bu maddenin zararlı olduğunu ve bizim cildimizin düşmanı olduğunu öğrendik. Öyleyse göz göre göre kendimizi, çocuklarımızı, sevdiklerimizi bu konuda uyaralım ve bir farkındalık oluşturalım. Madem biz bu ürünlere para veriyoruz. Aynı işi görecek fakat sağlımızı tehlikeye atmayacak ürünlere verelim paramızı. Bizi çaktırmadan zehirleyenlere niye fırsat verelim ki ?

Huncalife firması gerek Helal Sertifikası, gerek Kalite Belgeleriyle kendisini ispatlamış ve sağlıklı ürünleriyle iade oranı sıfıra yakın müşteri profiliyle bizlere SLS içermeyen ürünler sunuyor. Şahsen ben bu hususlara dikkat ediyorum. Sizlerde benimle aynı görüşteyseniz ve bu konuda adım atmak istiyorsanız İLETİŞİM sayfamızdan iletişime geçebilir veya üst kısımda bulunan linkimizden HEMEN ÜYE OL linkimize tıklayarak üye olup dilediğiniz ürünleri indirimli olarak alabilirsiniz.Son olarak SLS hangi hastalıklara davetiye çıkarıyor yazalım ve bitirelim.

SLS’NİN CİLT VE DOKULARLA UZUN SÜRE KALMASI NELERE SEBEP OLUR ?

-Kanser:  Kanser oluşturan diğer kimyasallar ile reaksiyona girer ve kanser oluşumunu hızlandırır.

-Endokrin (hormon) bozulması: Östrojen hormonunu taklit ederek üreme sistemini ve cinsel gelişimi engellediği bilinmektedir.

-Göz bozulması – Özellikle göz hücreleri tarafından anında emilir ( direkt göz temasıyla değil, saç köklerinden doğru emilerek) ; özellikle çocuklarda zararlı etkisi ve gelişimi gözlenmektedir.

-Saç dökülmesi: Saç foliküllerine zarar veren oldukça sert bir aşındırıcıdır

-Aşırı cilt hassasiyeti: Alerjik reaksiyonları arttırır.

-Kuru cilt:  Cildin nemini kaybettirerek cilt kuruluğu yapar.

 

1 YORUMLAR

  • İlknur Cin

    Kendinize bu kadar güveniyorsunuz ama en son aldığım şampuanınızda SLS var bilsem almazdım çok pişmanım madem bu tehlikeli niye kullandınız?.

    • Arzu Fidan

      İlknur hanım firmamızda Sls içeren ve sls içermeyen ürünler mevcut. Dileyen istediğini tercih edip alabiliyor. Kullanıcı profilleri farklı ve çok köpürsün isteyenler bu tarz ürünleri tercih ediyor. Firmamız ve biz temsilciler her daim sls hakkında bilgilendirmeler yaptığımız gibi tüm kataloglarımızda ve ürünlerin ambalajında açık ve net olarak SLS içermeyen ürünler belirtiliyor. Bu konuda hassas davranıyorsanız bizim yaptığımız gibi SLS içermeyen ve gayet kaliteli çoğu şampuanımızı kullanabilirsiniz.

YORUM YAZ