Kuru Cilt:Nedenleri, Belirtileri ve Tanı- 9 Altın Tavsiye

Kuru Cilt:Nedenleri, Belirtileri ve Tanı- 9 Altın Tavsiye

KURU CİLT : NEDENLERİ NELERDİR ?

Genel Bakış

Kuru cilt, kaşıntı ve çatlama ile işaretlenmiş rahatsız edici bir durumdur. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Doğal olarak kuru bir cilde sahip olabilirsiniz. Ancak cildiniz yağlı olsa bile, zaman zaman kuru cilt sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Kuru cilt vücudunuzun herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Genellikle elleri, kolları ve bacakları etkiler. Birçok durumda, yaşam tarzı değişiklikleri ve reçetesiz nemlendiriciler, onu tedavi etmek için ihtiyacınız olan her şey olabilir. Bu tedaviler yeterli değilse, doktorunuza danışmalısınız.

Kuru Cilt Tipleri

Kuru hava koşullarına, sıcak suya ve bazı kimyasallara maruz kalmak cildinizin kurumasına neden olabilir. Kuru cilt aynı zamanda arka planda kalan farklı tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir.

Dermatit aşırı kuru cilt için tıbbi bir terimdir. Birkaç farklı dermatit türü vardır.

Kontakt Dermatit

Kontakt dermatit , cildiniz dokunduğunuz bir yere reaksiyon göstererek lokalize iltihaplanmaya, alerjik şekilde kaşınmaya neden olduğunda gelişir. Mesela giydiğiniz bir elbise, cildinizi tahriş edici ağır kimyasal maddeye maruz kaldığınızda tahriş edici kontak dermatit oluşabilir.

Cildiniz örneğin nikel gibi alerjik olduğunuz veya sizin cilt yapınızla alakalı farklı bir alerjik maddeye maruz kaldığında da, alerjik kontakt dermatit gelişebilir.

Seboreik dermatit 

Seboreik dermatit cildiniz çok fazla yağ ürettiğinde ortaya çıkar. Genellikle kafa derinizde kırmızı ve pullu bir döküntü ile sonuçlanır. Bu tip dermatit özellikle bebeklerde sık görülür. Yetişkinlerde de görülebilir.

Atopik dermatit

Atopik dermatit, egzama olarak da bilinir . Cildinizde kuru pul pul lekelerinin oluşmasına neden olan kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Küçük çocuklar arasında yaygındır.

Sedef hastalığı ve tip 2 diyabet gibi diğer durumlar da cildinizin kurumasına neden olabilir.

Kuru ciltler için risk faktörleri - Kuru Cilt neden olur ?

kuru-ciltler-nedenleri

Kuru cilt herkesi etkileyebilir. Ancak bazı risk faktörleri, aşağıdakiler dahil kuru cilt risk oranınızı arttırır:

 • Yaş. Yetişkinlerin kuru cilt sorunu yaşaması daha olasıdır. Yaşlandıkça, gözenekleriniz doğal olarak daha az yağ üretir ve kuru cilt riskinizi arttırır.
 • Tıbbi geçmiş. Ailenizde bu durumların veya diğer alerjik hastalıkların öyküsü varsa, egzama veya alerjik kontakt dermatit yaşamanız daha olasıdır. Buna halk arasında "bu bizde ırsi'dir " diyoruz özetle :)
 • Mevsim. Kuru cilt, nem seviyelerinin nispeten düşük olduğu sonbahar ve kış aylarında daha yaygındır. Yaz aylarında, yüksek nem seviyeleri cildinizin kurumasını önlemeye yardımcı olur.
 • Banyo alışkanlıkları. Sık sık banyo yapmak veya çok sıcak suyla yıkamak kuru cilt riskini arttırır.

Kuru cilt tedavisi

Doktorunuzun önerdiği tedavi planı kuru cildinizin türüne bağlı olacaktır.

Bazı durumlarda, sizi bir cilt uzmanına veya dermatoloğa yönlendirebilirler. Cilt Kuruluğu durumuna göre faydalı olacak ilaçlarla birlikte, belirtilerinizi tedavi etmek için reçetesiz veya reçeteli merhemler, kremler veya losyonlar da önerebilirler.

KURU CİLT İÇİN ALIŞKANLIKLARDA DEĞİŞİM

Basit yaşam tarzı değişiklikleri kuru cildi önler ve rahatlatır. Bunları mutlaka deneyin:

 1. Banyo veya duş için sıcak su kullanmaktan kaçının,

 2. Her gün yerine İki günde bir duş alın,

 3. Duş sürenizi 10 dakikadan az tutun

 4. Banyo yaparken nemlendirici bir sabun kullanın.

 5. Banyodan veya duştan hemen sonra nemlendirici uygulayın

 6. Banyo sonrası veya normal su temasları sonrası Cildinizin ıslak bölgelerini  ovmak yerine yumuşak bir havluyla kurulayın

 7. Kuru cilt bölgelerindeki kaşınan bölgeleri kaşımak ve ovmaktan vazgeçmek

 8. Evinizde ve herdaim çantanızda bir nemlendirici muhakkak bulunsun

 9. Ve en önemlisi bolca su için. İçtiğiniz suyun ılık su olmasına özellikle dikkat edin.

Cilt tipinize uygun doğru nemlendirici türünü seçmek de önemlidir. Cildiniz aşırı derecede kuruysa, hidrojenle katılaştırılmış bir nemlendirici tercih edin.

Cildiniz daha az kurursa yaz aylarında daha hafif, su bazlı bir losyona geçmeyi düşünebilirsiniz. Antioksidan içeren losyonlar, cildinizdeki suyu hapsetmenize de yardımcı olabilir.

Kuru ciltler için görünüm

Sürekli olmasa da arada bir kuru cilt sorunu yaşıyorsanız, basit alışkanlık değişikliklerini ve reçetesiz nemlendiricileri kullanarak onu önleyebilir ve tedavi edebilirsiniz. Ciddi anlamda kuru cilt sorununuz varsa, doktorunuzdan randevu alın.

Eğer tedavi edilmezse, dermatit daha da kötüleşebilir. Erken tedavi, kendinizi daha erken rahat hissetmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca çizilme ve cilt enfeksiyonlarından kaynaklanan açık yaralar gibi komplikasyon riskinizi de düşürür.

Sizlere Doğal, Bitkisel ve Helal Sertifikalı huncalife ürünlerini tüm samimiyetimizle ve güvenle tavsiye ediyoruz. Deneyin asla pişman olmayacaksınız. 
Yazımızı beğendiyseniz sizleri Yorum yazmaya davet ediyoruz. Görüşleriniz bizim için değerlidir. Huncalife Cilt Bakımı ve Cilt Kuruluğuna karşı çözüm önerileri için bizimle İletişim sayfamızdan iletişim kurabilirsiniz.

 

 

0 YORUMLAR

  Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ