Ölmez Otu nedir? Ölmez Otu nelere iyi gelir ? İmmortelle Bitkisi

Ölmez Otu nedir? Ölmez Otu nelere iyi gelir ? İmmortelle Bitkisi

ÖLMEZ OTU NEDİR ? ÖLMEZ OTU NELERE İYİ GELİR ?

Orjinal ismi İmmortelle olan Ölmez Otu genel bir ifadeyle Ölümsüz Çiçek veya Cildin sonsuzluğa uzanan köprüsü olarak anılır. Peki nedir Ölmez Otu ? Niçin böylesine muhteşem ve iddialı bir cümleyle anlatılır olmuştur. Ölmez Otu'nun faydaları nelerdir ?

Ölmez Otu'ndan eld edilen Organik esansiyel yağı, eşsiz yaşlanma karşıtı özelliklere sahip aktif moleküller bakımından zengindir. Bundan 10 yıl kadar önce L'OCCITANE isimli yabancı bir kozmetik firması Ölmez Otu'nun Anti Age yönünü keşfetti ve patentini aldı. Anti Age nedemek ? diye soran olursa kısaca Yaşlanma karşıtı bakım serisi ürünlerinde kullanılan bir terim desek meramımızı anlatmış oluruz sanırım.

KURUTULDUĞUNDA RENGİ BOZULMAYAN ÇİÇEK İMMORTELLE

Ölmez Otu ülkemizde bir diğer ismiyle Altın Otu olarakta bilinmektedir. Genel itibariyle Akdeniz bölgesinde, kuru, kumlu ve taşlı topraklarda bulunan bir çalıdır. Ölmez otu sarı renkteki çiçekleriyle göze çarpmaktadır. Bu bitkinin çiçekleri iyileştirici özellikleriyle tanınmaktadır ve yağ, bu çiçeklerden üretilmektedir.

huncalife-ölmez-otu

Ölmez otundan çıkarılan esans yağı birçok özelliğe sahiptir. Antiinflamatuar, antimikrobik ve anti alerjik özellikleri ile ünlüdür. Fiziksel ve duygusal yaraları iyileştirdiği söylenmektedir. Ayrıca aromaterapide çok önemli bir yağ olarak kabul edilir. Bir taşıyıcı yağ ile karıştırılabilir. Bu durumda, çatlak izlerine, ameliyat izlerine, sivilce izlerine ve diğer tüm yara izlerine uygulanabilir.

Sağlığa olan faydalarıyla da bilinen ölmez otu yağı, ağrıyı azaltabilir ve hücre yenilenmesine yardımcı olur. Şişmiş veya zayıflamış damarların onarımında da oldukça etkilidir.

ÖLMEZ OTUNUN FAYDALARI NELERDİR ?

Ölmez Otu'nun sağlığımıza faydalarını saymaya geldi sıra. Çok uzatmayalım ama herkesin derdi farklı farklı elbette herkes kendi rahatsızlığı veya sevdiklerinin rahatsızlığına yönelik bir fayda mutlaka bulacaktır.

ZARARLI GÜNEŞ IŞINLARINDAN KORUR

Cildinizin sağlığı son derece önemlidir. Piyasadaki güneş koruyucular çoğu kişinin sıklıkla tercih ettiği ürünlerdir. Ancak, bazı durumlarda bu yağlar güneş ışınlarından korusa da cilde zarar verebilmektedir. Ölmez otu yağı ise cilt üzerine uygulandığında birkaç saat boyunca güneş geçirmeyen bir bariyer oluşturabilmektedir. Doğal bir güneş kremi arıyorsanız, ölmez otu yağı iyi bir seçenek olabilir.

AKNE VE SİVİLCELERE İYİ GELİR 

Bu yağ akne ve sivilce izlerinin tedavisinde en iyilerden biridir. Ölmez otu yağı birçok tıbbi çalışmada bu sinir bozucu lekelerle savaşmanın uygun bir yolu olarak gösterilmiştir. Bu yağ için harika olan şey, cildin aşırı kurumasına neden olmadan ya da tahriş edilmeden etki edebilmesidir. Zararlı kimyasalları barındırmaması nedeniyle bitkiye olan alerjiniz olmadığı sürece akne ve sivilceleri tedavi edebilmektedir.

CİLT HASTALIKLARINA İYİ GELİR 

Ölmez otu yağı, sedef hastalığı ve egzamada rahatlama sağlar. Hindistancevizi yağı gibi uygun, tahriş edici olmayan bir baz yağına birkaç damla ölmez otu yağı ekleyip kullanabilirsiniz. Bu karışımı sedef hastalığına veya egzama lezyonlarına günde 2-3 defa uygulayın. Lezyonların iyileşmesini sağlar ve iltihaplanmayı azaltır. Masaj olarak uygulandığında kuru, çatlamış ciltle başa çıkmak için yardımcı olur. 

AĞRILARI HAFİFLETİR

Yapılan araştırmalar, ölmez otu yağının şişme, iltihaplanma ve dolaşımını iyileştirerek kas ağrısını azalttığını göstermektedir. Bu, sinirlerin, eklemlerin ve kas dokusunun iyileşmesini desteklemeye yardımcı olur. Ayrıca, artrit, fibromiyalji ve egzersize bağlı yaralanmaları sonucu oluşan ağrı semptomları için etkili ve doğal bir tedavi yöntemi olabilmektedir. Ölmez otu yağını lavanta yağı ile birlikte kullanabilirsiniz. Böyle hem ağrı hem de duygusal stresin azaltılması için mükemmel bir hale gelir.

KANSERLE MÜCADELE EDER

Klinik araştırmalar, ölmez otunun oksidatif stres ve kanser gelişimini inhibe eden özel flavonoid antioksidan bileşikler içerdiğini göstermektedir. Ek olarak, çalışmalar, ekstraktın radyasyona bağlı DNA hasarına, hücre mutasyonuna, ölümüne ve kanserli tümörün büyümesine karşı etkili olduğunu tespit etmiştir. Özellikle asetofenonlar ve floglobulin bileşiklerine bağlı fotoprotektif etkinlikleri hem hayvan hem de insanlarda gösterilmiştir.

İDRAR SÖKTÜRÜCÜDÜR

Ölmez otu yağı gıdayı parçalamak ve hazımsızlığı önlemek için gerekli gastrik suların salgılanmasını uyarmaya yardımcı olur. Türk halk tıbbında binlerce yıldır ölmez otu yağı, diüretik olarak kullanılmaktadır. Bu yağ vücudun vücuttaki aşırı suyu vücuttan atmaktadır. Böylece şişkinliği de azaltarak mide ağrısının hafifletilmesine yardımcı olur.

huncalife-ölmez-otu-serisi

ÜST SOLUNUM YOLU RAHATSIZLIKLARINDA ETKİLİDİR

Eğer soğuk algınlığı, grip ya da solunum sisteminize zarar veren bir çeşit sinüs enfeksiyonu çekiyorsanız, ölmez otu yağı gerçekten etkili olabilen birçok etken yağlardan biridir. Hava akışını iyileştirmenize yardımcı olabilir ve daha kolay nefes alabilmenizi sağlar. Ölmez otu yağı mukus ile ilişkili öksürüğün hafifletilmesine yardımcı olur. Bu esansiyel yağ, solunum sistemini ısıtır, tıkanıklığı hafifletir ve balgamının sert kısımlarını gevşetir. 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Genel sağlığınızı sağlamak için bağışıklığın büyük bir bölümünün bulunduğu bağırsakların korunması önemlidir. Neyse ki, ölmez otu yağının antiinflamatuar ve bağırsak iyileştirici özellikleri, rahatsızlık ve hastalığa karşı bağışıklığı artırmaya yardımcı olur. Klinik çalışmalar ölmez otu yağının zararlı bakteri, virüs ve mantarların büyümesini engellediğini göstermiştir.

KARACİĞER SAĞLIĞINI DESTEKLER

Ölmez otu yağı, karaciğerinizi ve dalağınızı temizlemek ve düzgün çalışmasını sağlamak için destek olabilmektedir. Bu uçucu yağ kanı temizlemeye yardımcı olur ve karaciğer için antiinflamatuar bir madde olarak çalışır, onu enfeksiyonlardan korur ve normal çalışmasını sağlar.

KALP SAĞLIĞINI DESTEKLER

Geleneksel olarak Avrupalılar tarafından yıllardır kullanılan ölmez otu yağı, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur. Bu yağ, sağlıklı düz kas işleyişini teşvik ederek, kan damarlarındaki iltihabı azaltır. Ölmez otu yağı, yüksek kolestrol nedeniyle kanın kalınlaşmasına uğramış olanlar için, pıhtılaşmayı önleyici bir madde olarak da görev görmektedir. Kan inceltici bir yeteneği olduğu için ölmez otu yağı, kalp krizi riskini azaltabilmektedir.

SİNDİRİM SİSTEMİNE KUVVETLİ BİR YARDIMCIDIR

Yemek sonrasında aşırı şişkinlik hissediyorsanız, muhtemelen diyetinizin yeniden değerlendirmesi gerekir. Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını istiyorsanız bazı yağların faydalarından yararlanabilirsiniz. Ölmez otu yağı, şişkinlikten veya herhangi bir karın rahatsızlıktan muzdarip olduğunuzda, alt karnınıza sürülmesi için harika bir yağ olabilmektedir. Karın bölgenizi bir miktar ölmez otu yağı ile ovuşturduğunuzda şişkinlik ve rahatsızlık çekme gibi bir durum oluşmayacaktır.

MANTARLA MÜCADELE EDER

Ölmez otu yağının en kullanışlı faydalarından biri, yaranın veya tahrişinizin kötüleşmesine, potansiyel olarak bir mantarın oluşumuna ya da bakterilerin yayılmasına izin vermeme özelliklerine sahip olmasıdır. Bu yağı birkaç damla jojoba veya hindistancevizi yağı gibi taşıyıcı bir yağ ile karıştırın ve etkilenen veya yaralanan bölgeye uygulayın. Cildin çok hızlı yatıştırıldığını fark edeceksiniz.

KAN PIHTILAŞMASINI ÖNLER

Ölmez otu yağının çok önemli ve hayat kurtarıcı bir özelliği bulunmaktadır. Bu yağın kanı durduran ve damarları büzen bir yeteneği olduğu için kanamayı azaltabildiği düşünülmektedir. Bununla birlikte, bir pıhtılaşma karşıtı bir özellik de sunan ölmez otu yağı, yüksek kolesterol içeriğinden dolayı kan kalınlaşması nedeniyle kalp krizi riskine girenler için bir nimet olabilir. Bu tür krizleri, sıvılaştırma veya kan inceltme yoluyla rahatlatabilir. 

SPAZMLA MÜCADELE EDER

Vücutta oluşan istenmeyen spazm, vücutta dengesiz veya aşırı kasılma oluşturur. Solunum yolu, akciğerler, kaslar, sinirler veya bağırsaklarda ortaya çıkabilir. Bu spazmlar öksürük, nefes darlığı, kramplar, konvülsiyonlar ve şiddetli karın ağrıları ile sonuçlanabilir. Ölmez otu bu tür koşullara yardımcı olmak için idealdir. Antispazmodiktir ve bir spazmın başlaması durumunda hızlı bir rahatlama sağlayabilir. Düzenli olarak teneffüs edilmesi durumunda koruyucu bir ajan olarak da kullanılabilir.

SAĞLIĞIMIZ İÇİN PEK ÇOK FAYDASI BULUNAN ÖLMEZ OTU İLE ÜRETİLMİŞ HELAL SERTİFİKALI HUNCALİFE ÜRÜNLERİNİ HEM KULLANIYORUZ HEM TAVSİYE EDİYORUZ. İLETİŞİM SAYFAMIZDAN MESAJ YOLUYLA VEYA WHATSAPP İLETİŞİM HATTIMIZDAN SİPARİŞ VEREBİLİR, DİLERSENİZ ALTTAKİ RESME TIKLAYIP 1 DAKİKADA ÜYE OLABİLİR VE SİPARİŞ VEREBİLİRSİNİZ.

Bu makalede çoğunlukla istifade ettiğimiz acil.net sitesine teşekkürü borç biliriz.

 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ