Paraben nedir? Parafin nedir ? Nerelerde kullanılır ? Zararları nelerdir ?

Paraben nedir? Parafin nedir ? Nerelerde kullanılır ? Zararları nelerdir ?

PARABEN NEDİR ?

Paraben nedir ? Parafin nedir ? Nerelerde kullanılır ve Zararları nelerdir ? makalemizde vücudumuz için son derece zararlı kimyasalları sizlere anlatmaya ve kullanım alanlarından bahsetmeye ve  Huncalife ürünlerini kullanmanızı niçin ısrarla  tavsiye ettiğimizi izah etmeye çalışacağım. 

paraben nedir

Paraben'in Kimyası

Belkide ismini duyunca özelikle anneler Paraben şuruptan bahsettiğimizi zannedebilir. Korkmayın konumuz şurup değil. Parabenler, para-hidroksibenzoik asitin esterleridir. Adını kimyasal yapısına bağlanan alkil (R) guruplarından alır.(metil, etil, propil,veya butil ).Yaygın parabenler; metilparaben(E218), etil paraben(E214), propilparaben(E216), bütilparaben ve heptilparaben(E209) dir. Bunların yanısıra  izobütilparaben, izopropilparaben, benzilparaben ve onun sodyum tuzu bulunmaktadır.

PARABEN ve PARAFİN KULLANIM ALANLARI

Efendim bunlar teknik terimler ben ne anlarım bunlardan diyebilirsiniz. Bu konuda bende çok uzman sayılmam ama yapacağınız kısa bir araştırmayla vücudumuza zararlı maddeler olduğu konusunda hemfikir olabiliriz. Günümüzde Gıda, İlaç,Kozmetik, Kişisel Bakım başta olmak üzere pek çok farklı sektörde yaygın olarak paraben ve parafin kullanılmaktadır. Örneğin şampuan, nemlendirici, , deodorant, diş macunu, sabun ve çeşitli kremler gibi  kullandığımız birçok ürünün içeriğinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra, raf ömrünü uzatıcı etkiye sahip olduklarından Salata sosları, mayonez, hardal, ketçap, dondurulmuş gıdalar-sebzeler, reçeller, meyve suları gibi çeşitli gıdaların içerisinde de kullanılmaktadırlar.

PARABEN VE PARAFİN NİÇİN ÜRETİMDE KULLANILIYOR ?

Aslında bu sorunun cevabını az çok hepimiz biliyoruz. Zira günümüzde ürün çeşitliliğindeki inanılmaz artış, piyasalarda söz sahibi olabilmek için kıyasıya bir yarışı da beraberinde getiriyor. Hal böyle olunca üretici hem piyasada en çok satılan ürün benim ürünüm olsun, hem raf ömrü uzun olsun (kolayca bozulmasın) hemde uygun bir maliyetle üretim yapayım istiyor. Dolayısıyla Paraben raf ömrünü uzatması sebebiyle vazgeçilmez bir alternatif haline geliyor. İnsan sağlığına zararlı olup olmaması çok önemli görülmüyor demek ki. Evet üreticiler bu açıdan bakıyor olabilirler duruma fakat bizler son kullanıcı olarak bu duruma kayıtsız kalamayız. İşte bu noktada ürünlerinde Paraben ve Parafin kullanmayan Huncalife devreye giriyor. Bu konuda bilgi sahibi olduktan sonra göz göre göre sağlığımızla oynayan insanlara hele ki yabancı firmalara para kazandırmak ve sanki yaptıkları bu işi takdir edermiş gibi davranmak yerine tamamen Yerli Sermaye ile kurulmuş ve Yerli üretim Huncalife’ı desteklemek bence yapılacak en mantıklı iş. Gerek iş imkanı olarak bakın olaya gerek sadece ürün satın alma odaklı her durumda Huncalife diğer firmalardan oldukça önde…

Paraben'in Zararları nelerdir ?

Paraben, sadece kozmetik ürünlerde bulunan onlarca zararlı kimyasaldan sadece biri. Parabenler vücutta östrojeni taklit eden madde olarak bilinir. Önemli verilerde, göğüs kanseri hastalarının tümör örnekleri içinde bol miktarda paraben maddesi olduğu ortaya çıkmıştır.

Vücutta hormanal etkileri artıran kimyasal maddelerin kullanılması özellikle öströjen hormonuyla artan göğüs kanserinin yaygınlaşmasına sebep olmuştur. Göğüs dokusundaki yoğun yağ oranı vücuttaki toksik maddelerin burada yoğunlaşmasına ve göğüs kanserinin en yaygın kanser çeşidi olmasına sebep olmaktadır

Bu yil içinde yakin zamanda medyada yer alan, arastirmacilarin raporuna göre meme tümörlerinin örneklerinin içinde paraben oldugu saptanmistir.

Bundan dolayi, inandiricilik adina arastirmacilardan, Edinburgh’da üniversitesinden onkoloji uzmanı Philippa Darbe yeni bir çalısma yapmıştır. Kimyasal olarak 20 tümörün 18’inde paraben tespit etmistir. Bu da göstermektedir ki, onlar cildimize yaptigimiz bazı uygulamalardan kaynaklanmaktadır. En olası aday mevcut deodorantlar, antiperspirantlar, kremler ve vücut sprayleridir.

Parabenleri de estrogenik kimyasallar ile bütün kimyasalların arasında bunların olası zehirli etkisi ile mümkün olabilecek etkileşimden dolayı piyasadan kaldırlmalıdır.

Ne yiyorsak oyuz, ne içiyorsak oyuz, bütün bunlara ilaveten cildimize ne sürüyorsak, saçımızı neyle boyuyorsak ne ile yıkanıyorsak, ellerimizi ne ile yumuşatıyorsak, yüzümüze hangi malzemelerle renk katıyorsak biraz da oyuz…

Düzenli makyaj yapan bir kadın, 1 gün içinde cildine en az 12 çeşit ürün uygular. Böyle söyleyince çokmuş gibi geliyor ama sıralayınca bu tespitin ne kadar yerinde olduğunu hatta daha fazlasının bile kolayca mümkün olduğunu görüyoruz; Şampuan, saç kremi, köpük, sprey, jöle, vücut şampuanı, sabun, temizleme losyonu, tonik, nemlendirici, gözaltı kremi, vücut losyonu, aseton, oje, güneş koruyucu, allık, ruj, kalem, parlatıcı vs. rimel, parfüm, el kremi…

Şaşırtıcı değil mi? Tüm bu gündelik malzemelerin içeriklerini kabaca hesaplarsak, cildimizi her gün sayısı 175′den az olmayan kimyasal madde ile sıvadığımızı söyleyebiliriz. Bunların her birisi deriden nüfuz ederek vücudumuza girer.

Erkeklerin bıyık altından tebessüm ettiklerini görür gibi oluyorum. Ne yazık ki onların da düşünmeleri gerekir. Çünkü toksik kozmetikler arasında deodorantlar, duş jelleri, traş köpükleri de yer almaktadır..

Hatta çocuklar için yapılan ürünler bile düşündürücüdür… Çocuk şampuanlarında da kanserojen maddelere rastlanmaktadır.

Pek iç açıcı haberler vermediğimi biliyorum. Ama gerçek bu. İşte kapitalist sistemde insan sağlığına verilen önem bu kadar. Önemli olan pazarın büyümesi ve daha çok satış ve daha çok kar elde etmek. Gerisi tefarruattan ibaret.

KİMYA DİLİNDE PARAFİN NEDİR ? PARAFİN KANSEROJEN Mİ ?

Parafin Kimyasal bir madde yani Hisrokarbondur. Parafin nerelerde kullanılır ve Parafin ne işe yarar ve Parafin neden yapılır ? gibi sorularımızın cevaplarını birlikte arayalım.

Neft, katran ve petrolden elde edilen parafin, hayatımız birçok noktasında kullanılan bir kimyasaldır. 

Son yıllarda adını sıkça duyuran parafin, kozmetikten eczacılığa; tekstil ürünlerinden, patlayıcı madde üretilmesine kadar geniş bir yelpazede kullanılan bir hidrokarbondur.

Kokusuz ve renksiz olan parafin, CNH2N+2 formülünde petrollerin asil bir bileşiğidir. Ham petrolden üretilen parafin, ilk defa 1829 yılında bulunmuştur.

Genellikle mum çeşidi olarak bilinen bu kimyasalın kullanılmadığı alan neredeyse yok denecek kadar az. Yaygın bir kullanım ağı olan parafinin kullanım alanları ise şöyle:

Tekstilde parafin, materyaller hava ve su geçirmez böylelikle daha sağlam bir yalıtım olur. Tekstilin çeşitli alanlarında faydalanılan parafin örneğin iplikte kullanıldığı zaman ipliğe kayganlık özelliği sağlar, sürtünme sebebiyle oluşabilecek sorunlar da ortadan kalkmış olur.

Eczacılıkta parafin, sıvı haliyle merhemler, kremler, fitil ve kabızlık vb. ilaçlarda kullanılır. Ayrıca özelliği gereği ısıl iletkenliği düşük olan parafin, bir izolasyon malzemesi gibi olduğu için fizik tedavi ve tıp alanlarında da sıklıkla kullanılır.

Kozmetikte parafin, malzemelerin suya karşı dayanıklılığını yükseltip, kalıcı olmasını sağlar ve oldukça çeşitli şekillerde kullanılır. Hem güzellik ürünlerinde hem de bakım ürünlerinde parafinden yararlanılır.

Kozmetik ürünlerde kullanımının amacı; ciltteki gözenekleri tıkaması, nemi cilde hapsetmesi ve cildin kurumadan yumuşak kalmasını sağlamasıdır. Deride çatlama, gerginlik yıpranma vb. sorunlarla mücadelede çok etkilidir.

Yiyecek ve içeceklerde parafin, gıda sektöründe en önemli konuları başında yiyeceklerin bozulmadan uzun süre muhafaza edilebilmesidir. Bu noktada gıda sektöründe de kullanılan parafin ürünlerin hava ile temasını keser ve bu sayede ürün daha uzun süre bozulmadan muhafaza edilir.

Mum imalatında parafin, Evimize aldığımız her mum parafinden yapılmaktadır.

BURAYA KADAR ANLATILANLARA BAKILINCA GAYET FAYDALI GİBİ GÖRÜNÜYOR.

FAKAT BİRDE ZARARLI YÖNLERİNE BAKALIM ÖYLE KARAR VERELİM DİLERSENİZ.

Bir petrol kimyasalı olan bu ürünün yutulmaması gerekmektedir. Yutulduğunda ise karaciğer, lenf düğümlerine ve böbreklere zarar verir. Yutulması zor gibi görünen parafini farkında olmada aslında yutuyoruz. Örneğin kozmetik ürünü olan rujlardan vücuda parafin girmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu kimyasal maddenin kalbe de zarar verdiği tespit edilmiştir.

Parafinin meyve ve sebzelerin canlı gözükmesi için kullanıldığı da bilinmekte. Örneğin meyve almak için gittiğiniz marketteki rafta duran kıpkırmızı gözüken elmaya parafin sürülmüş olabilir. Bu noktada meyve sebzelerin iyi şekilde temizlenip, tüketilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak yaşadığımız dünya ortada. Son yıllarda daha önce adını sanını duymadığımız pek çok hastalık çeşidi ve kanser türü ortada. Ve her birimiz biliyoruz ki yediğimiz,içtiğimiz ve vücudumuzla temas eden her bir ürün bizim sağlığımızı doğrudan etkiliyor. Hal böyleyken ben bu konularda hassas biri olarak elimden geldiğince yediğime,içtiğime ve kullandığım ürünlere dikkat etmeye gayret ediyorum. Sizlerde benim gibi düşünüyorsanız sizleri de Huncalife ürünlerini kullanmaya davet ediyorum. Özellikle Paraben içeren şampuanlar yerine Helal Sertifikalı, Kalite Standartlarına uygun Huncalife Paraben içermeyen şampuanlarını gönül rahatlığıyla kullanıyorum. Sizlerde Huncalife üyesi olarak evinizin temel ihtiyaçlarını uygun fiyatlara alırken sağlıklı ürünler kulanmanın keyfini sürebilirsiniz. Merak ettiğiniz konularda sorularınız ve ürün siparişleri,üyelik için yorum atabilir veya buraya tıklayıp bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Başka bir yazıda görüşmek üzere…

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ