Saç Dökülmesinin Erkek ve Kadınlarda 10 temel sebebi

Saç Dökülmesinin Erkek ve Kadınlarda 10 temel sebebi

SAÇ DÖKÜLMESİ

sac-dokulmesi-sebepleri-nelerdir

Saç dökülmesi sadece erkeklere özgü bir problem gibi görünsede hem erkek hem kadın Saç Dökülmesi rahatsızlığıyla karşılaşabilir. Saç dökülmesinin sebeplerine baktığımız zaman çok fazla etken bu durumu tetikleyebilir fakat bu yazımızda belli başlı 10 temel neden üzerinde yoğunlaşacağız. Şahsen ben bizzat bu sorunla uzun süredir mücadele etmekteyim. Saç dökülmesi gençlik yıllarımda yani lise dönemimde başladı ve o dönemde yoğun olarak saçlarım döküldü, seyreldi sonrasında geleneksel yöntemler mi diyelim yoksa kocakarı ilaçları mı denemediğim yöntem kalmadı. Ve o dönemde denediğim bir yöntem dökülmeyi neredeyse tamamen kesti ama bu etkiyi hangi yöntem gösterdi halen bilmiyorum inanın. Saçlarımı tamamen kazıtıp jilet veya toplu iğneyle ince ince çizip sarımsak mı sürmedim, çörek otu yağı mı sürmedim, saç dökülmesine çözüm olarak sunulan nice şampuanlar veya destek ürünleri mi denemedim, evde doğal imkanlarla yapılmış formülünü bilemediğim ama ısırgan otunun da içinde bulunduğu sıvı haldeki ilaçları mı denemedim... Evet bunca uğraş verdim ve sonunda bu yöntemlerden birisi işe yaradı saç dökülmemin önüne geçtim. 40'lı yaşlarıma kadar gençlik dönemimde dökülen saçlar döküldü kalanlar benimle kaldı.Ama son 1-2 yılda saç dökülmeleri tekrar başladı. Bu süreçte Huncalife Şampuanlarını kullanıyorum ve faydasını görüyorum bu sebeple hem tavsiye niteliğinde hem saç dökülmesi sebeplerini birlikte anlatabileceğim bu yazıyı yazmaya karar verdim.

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDİR ?

Özetle Saç Dökülmesi saç köklerinin zayıflaması, saç derisinin gerekli vitamin ve kan dolaşımından mahrum kalması sebebiyle saçların incelmesi ve dökülmesiyle sonuçlanan bir süreçtir. Erkek olsun kadın olsun her yetişkin bireyin günde 50-100 tel saçı dökülür. Bu normaldir. Şayet bu sayının üzerinde dökülme mevcutsa ve benim gibi bu durum sizde bir takıntıysa bir uzmana danışmalısınız. Tek tek dökülen saç tellerini mi sayacağız ? Hayır ve bu zaten mümkün değildir. Zaten benim gibi bu konuda hassas olan kişiler günlük olağan dökülme üzerindeki bir artışı hemen fark edecektir.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN 10 SEBEBİ

1-Genetik nedenler: Erkeklerde ve kadınlarda saç kaybında bir numaralı nedeni genetik yapı! Erkeklerde, saç dökülmesinden sorumlu tutulduğu için kötü testesteron  diye bilinen DHT (di hidro testesteron ) hormonu etkisiyle saçlar dökülmekte. Kadınlarda erkeklik hormonları yanı sıra aromataz enzimi de saç dökülmesinden sorumlu.

2-Stres: Günlük yaşam, geçirilen hastalıklar, yoğun iş ve yaşam temposu akut veya kronik saç kaybına neden olabilir. Kadınları genellikle 30-60 yaşları arasında sıkıntıya sokabilen bu durum.Kronik telojen effluviumda (saç kaybı) saç dökülmesi en az 6 ay devam edebilir. 

3-Kadın hormonlarında doğum sonrasında değişim ve loğusalık: Hamilelikte saçların yaklaşık %95 kadarı anajen (büyüme, gelişme ) fazına geçer ve saçlar gürleşir, sayısı artar. Doğumdan 3 ay sonrasında kadınların yaklaşık 1/3 ya da yarısı kadarında telojen effluviuma bağlı saçlarda dökülme görülebilir.

4-Saç yolma hastalığı  (Trikotillomania): Televizyon seyrederken ya da bir şey okurken saçını çekme/yolma şeklinde görülen bir psikolojik rahatsızlık ve buna bağlı saç kaybı yaşanması olarak tarif edebiliriz. Şiddetli vakalarda ayna karşısında rutin şekilde kişinin saçını, kaşını, sakalını yolması şeklinde de olabilir. Zaman içinde devamlı surette kılın çekilmesi sonucunda o bölgede bir boşalma ve dökülme olur. Uzun süreli trikotillomania,  saç , kaş , kirpik ve diğer alanlarda kalıcı kellik bölgeleri oluşturabilir.

5-Kansızlık: Demir eksikliğine bağlı anemilerde saç dökülmeleri görülebilir.

6-Beslenme problemleri, ağır diyetler, blumia ve anoreksia nervosa: Yemek yememe ve yemek sonrası kusmalara kadar varabilen beslenme problemleri kişide mineral, vitamin, çinko, selenyum ve esansiyel amino asit eksikliğine bağlı olarak saç dökülmelerine neden  olabiliyor. 

7-Barsak ve sindirim problemleri (Malabsorbsiyon): Yetersiz besin emilimine bağlı olarak  mineral, vitamin, çinko, selenyum ve esansiyel amino asit eksikliği meydana gelebilir ve saç dökülmelerine neden olabilir.

8-Saçı gererek bağlamak ve şekillendirmek: Saçları çok sıkı olarak örgü yapmak, mısırörgüsü şeklinde sıkıca şekillendirmek ve gererek arkadan bağlamak, germe kuvvetine bağlı saç köklerini kalıcı harap edebilir ve kalıcı saç kaybına neden olabilir (traction alopecia). Bu tür, saçın üzerinde stres yaratarak zarar veren saç modellerinden kaçınmak gerekli.

9-Tiroid bezi hastalıkları ( Hipo ve hipertroidism) : Saç dökülmesi tiroid bezi bozukluklarının erken belirtilerinden birisi olabilir ve tiroid hormonu tedavisi sonrasında saçlarda dökülme durur.

10-Saçlı deriyi tutan cilt hastalıkları: Sedef hastalığı (Psoriasis), saçlı deride yağlanmaya neden olan seboreik dermatit,  pitriasis, morfea, skleroderma, sarkoidoz  gibi hastalıklar  geçici veya kalıcı saç kaybına yol açabilir.

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/sac-dokulmesinin-13-nedeni-pembenar-detay-sacbakimi-2452240/

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI HUNCALİFE ŞAMPUAN VE SAÇ BAKIM ÜRÜNLERİ

sarimsakli-sampuansarimsakli-siyah

cayagaci-sampuankeratin-sampuan

zytinyagli-sampuan

 

ÜRÜN SİPARİŞİ VERMEK İÇİN FORMU DOLDURABİLİRSİNİZ

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ