Sles Nedir ? Kullanım alanları nelerdir ? Niçin kullanılır ?

Sles Nedir ? Kullanım alanları nelerdir ? Niçin kullanılır ?

SLES ve SLS NEDİR ?

Zararlı Kimyasallar serimizde sırada Sles var. Sles Nedir ? Nasıl ve niçin kullanılır. Sles'in kullanım alanları nelerdir ? Bu yazımızda kısa ve anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Sodium Laureth Sulfate (sles) ; tıpkı sitemizde daha önce anlatmış olduğumuz (Sodium Lauryl Sulfate (sls) )  SLS nedir ?  gibi Şampuan, Sabun, diş macunu ve deterjanlarda kullanılan bir kimyasal. Her iki madde de yüzeysel gerilimi azaltmasıyla biliniyor. 

SLES' in YAN ETKİLERİ NELERDİR ?

Baştan Sles ve Sls'nin son derece tehlikeli ve aşındırıcı, tahriş edici kimyasallar olduğunu belirtelim. Evet reklamlarda boy boy gösterilen ve ilgi çeken şampuanları kullandığınızda belki bir süre saçlarınız daha parlak ve etkileyici görünebilir. Fakat bu ürünleri kullanmaya devam ettiğiniz müddetçe zamanla saç derinizin yıprandığını, saç köklerinizin daha hassas hale geldiğini ve belkide kalıcı hasarlara sebebiyet verdiğini hatırlatmış olalım. Zaten günümüzde kanser çeşitliliğinin artması ve buna bağlı olarak adı sanı duyulmamış türlü çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasının başlıca sebebinin zararlı kimyasallar olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Üstte saydığımız hususların yanında bu maddelerin kalıcı göz hasarlarına ve özellikle küçük yaştaki çocuklarda karaciğer rahatsızlıklarına kadar varan rahatsızlıklara sebep olduklarını da ekleyelim. Özellikle cildimizle temas eden ürünler olduğu için Sedef, Egzama ve alerjik rahatsızlıkları olanların bu kimyasalları barındıran ürünler kullanması ciddi anlamda çok tehlikeli. 

SLES ETKİSİ, SLES İLE İLGİLİ ŞİKAYETLER

Amerikan Toksikoloji Kurumu’na ait bir dergide yayınlanan rapora göre %0,5 oranında SLS bile vücuda zarar verebilmekte; bu oran %10’un üzerine çıktığında ise cilt aşınması ve ciddi hasarlara yol açmaktadır. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün “Ev Tüketim Malzemeleri Kılavuzu” listesindeki 80’den fazla temizlik malzemesi SLS, SLES içermektedir. Ki bu malzemelerden bazı sabun ve şampuanlar tehlike sınırının çok üzerinde, %30’a kadar ulaşan seviyelerde SLS ve SLES içermektedir.

“Her ne kadar medya organlarına fazla yansımasa da”, şampuanlar Amerikan Gıda ve İlaç dairesine en çok şikâyet edilen ürünler arasında gelmektedir. Türkiye’de yapılan araştırmada da aynı şekilde gerek sağlık bakanlığında, gerekse online şikayet ortamlarında şampuanla ilgili şikayetler temizlik maddeleriyle ilgili listede ilk sırada yer almaktadır. Şikayetler; göz hasarı, deri hasarı, saç dökülmesi, ellerde tahriş, yüz ve kollarda kızarıklık, kafa derisinde dökülme ve yaralar ve saç hasarlarını içermektedir. Burada belirtilen bütün problemler Sodium Laureth Sulfate’nin(SLES) karakteristik yan etkileridir. Şampuan ve temizlik maddelerinde SLES ve SLS’den daha üst düzeyde zarar verecek etken maddeler bulunmamaktadır. Bu sorunu daha yakından görmek için en basit haliyle, herhangi bir arama motoruna “şampuan şikayet” ibaresini girmeniz yeterli olacaktır.

Alıntı : https://www.dakik360.com/sampuan-temizlik-maddelerindeki-buyuk-tehlike-sls-sles/

 

SLES ÜRÜNLERDE NASIL ve NİÇİN KULLANILIYOR ?

Aslında bu sorunun cevabını Sls 'nin zararlarını anlattığımız yazımızda da belirttik. Tek bir sebebi var. Bu kimyasallar ucuz ve ürünlerin raf ömrünü uzatan kimyasallar olduğu gibi ürünlerin daha çok köpürmesi, daha çok göz doldurması gibi etkenler bu ucuzluğun üzerine tuz biber oluyor. 

SLES'in ZARARLARI NELERDİR ?

  • Derinizdeki yağ ve nem oranını azaltarak cilt kuruluğuna sebep olur.
  • Cildinizin canlı kalmasını sağlayan Cilt proteinlerini azaltır.
  • Zamanla aşınan ve yıpranan Cilt tabakanızın mikrop ve zararlı bakterilere karşı savunmasız kalmasına sebep olur.
  • Cilt yapısının bozulması, hücre yapısının bozulmasına etki eder. Ve bu durum Kanserli hücrelerin oluşmasına zemin hazırlar.
  • Sles ve Sls direkt olarak cildimizle temas halinde olan ürünlerde kullanıldığından deri üzerinden vücut içine de nüfuz etmektedir. Buradaki asıl tehlike ise Sles'in Östrojen hormonunu taklit etmesidir. Bu ne anlama geliyor ? Östrojen hormonundaki dengesizlikler ise adet bozuklukları, erken menopoz, erkeklerde kısırlık ve bayanlarda meme kanseri gibi hiç istemediğimiz sağlık sorunlarına yol açabilir.

SLES ve SLS EN ÇOK HANGİ ÜRÜNLERDE KULLANILIYOR ?

Çamaşır ve Bulaşık Makinası Deterjanları, Sabunlar, Şampuanlar, Diş Macunları, Duş Jeli, Bebek Şampuanları, Yağ Çözücüler, Halı yıkama deterjanları, traş köpüğü, maskara, ağız temizleyiciler, Cilt temizlik malzemeleri, nemlendiriciler ve güneş kremleri gibi pek çok ürün gamında kullanılan zararlı kimyasallardır.

SLES İÇERMEYEN HANGİ ÜRÜNLERİ KULLANMALIYIZ ?

sles-sls-nedir-zararlari-nelerdir

Evet bu bilgileri ilk okuduğumuzda bizlerde sizler gibi şaşırmıştık. Ve bir sonraki aşamada markete gittiğimizde ilk işimiz orada gördüğümüz ürünlerin içindekiler kısmına bakmak oldu. Ve acıdır ki bu kimyasalların kullanılmadığı ürün neredeyse göremedik. Ta ki huncalife ile tanışana kadar. Huncalife ile tanıştıktan sonra hayatımıza bazı yeni sorular girdi. Sülfatsız Şampuanlar nelerdir ? Organik Şampuan nedir? sodyum sülfat, sülfat nedir, paraben ne demek ? parabensiz şampuanlar, parafinsiz şampuanlar vs. vs. :)

Sizleri Huncalife ürünlerini kullanmaya davet ediyoruz. Sles, Sls, Paraben ve Parafin içermeyen ürünlerle buluşmaya. Biz hayatımızda Huncalife 'a bir kez şans verdik ve hiç pişman olmadık. Sizlerde denemek ve evinizden zararlı kimyasalları olabildiğince uzak tutmak isterseniz inanın pişman olmayacaksınız.

Görüş ve yorumlarınızı bekliyoruz. 

3 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ